Природата около град Приморско
На територията на Приморско се намират няколко защитени природни територии с национално значение:
Блатото - лиман Алепу (площ от 1667 дка), и пясъчни дюни "Алепу" (площ от 120 дка) - най- високите дюни на Балканския полуостров. По тях се среща пясъчна лилия.
По- голямата му част от Резервата "Ропотамо". В рамките на резервата влизат природните забележителности: устие на р. Ропотамо и скалното образование Лъвската глава. За Маслен нос са характерни скалните образувания и фиордите, той е подслон за колонии на различни видове прилепи. Обитава се от елен, диво прасе, дива котка и чакал. В миналото е приютявал колонии на тюлена - монах.
На Змийският остров напролет могат да се видят големи ята чайки, а по време на пролетния и есенния прелет много видове спират на острова за почивка и храна.
В блатото Аркутино преобладават тръстиката, теснолистният папур, бялата водна роза, морският болбосхьонус, ежовата главичка и плаващият роголистник. Срещат се безкоренчеста волфия и блатно кокиче. Влажните зони около р. Ропотамо са значима междинна станция по Западночерноморския прелетен път на птиците. По него два пъти в годината преминават пеликани, сиви и момини жерави, орли змияри, патици, гъски и др. По тази причина резерватът Аркутино е една от четирите влажни зони охранявани от Рамсарската конвенция. Други редки видове, които гнездят тук са няколко вида чапли, ням лебед и бухал. От земноводните се срещат няколко вида жаби, включително и балканската чесновница, която е включена в Червената книга. От влечугите - черноврата стрелушка, двата вида водни змии и обикновената блатна костенурка. От бозайниците интересни са видрата и няколко вида прилепи.
Пясъчни дюни „Перла“ - заемат площ от 240 дка. Имат статут на природна забележителност от 1994 г.
Природата на Приморско е красива и все още неопетнена и дано ние самите съумеем да я запазим, такава каквато е. Нека Приморско - природата бъде наша гордост.